top of page
Marinmet Batimetri.jpg

BATİMETRİ SİSTEMLERİ / DONANIM SATIŞ ve KİRALAMA YAZILIM 

Firmamız MARİNMET Dünyaca ünlü Hollanda firması BEAMWORX BV 'nin Türkiye temsilcisi  olarak hizmet vermektedir. BeamworX  Ürünleri Hidrografik  / Mühendislik firmalarının yanısıra, Tarama şirketleri, Deniz inşaat firmaları gibi  Ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Yeni Zellanda markası olan ve de Dünyanın en ekonomik Çok ışınlı Multibeam sistemi olan WASSP Multibeam teknolojisi Hidrografik  Echosounder Sistemlerinin  satışı ve eğitimi yine  tarafımızca verilmektedir.

Batimetri yazılımları marinmet

BATİMETRİ YAZILIM ; Beamworx Multibeam ,Singlebeam Ölçmeleri,  İnsansız Hava ve Deniz Araçları ile elde edilen tüm verileriniz kolay elde etme, değerlendirme gibi çalışmalarınızı düşük maliyet, kısa süre, yüksek çözünürlük ve doğrulukta üretebilirsiniz İnsansız Hava ve Deniz Araçları ve de Lazer tarama verilerini kolay elde etme, değerlendirme gibi çalışmalarınızı düşük maliyet, kısa süre, yüksek çözünürlük ve doğrulukta üretebilirsiniz. Ürünlerimizin Eğitimi tarafımızca ücretsiz verilmektedir.  

NavAQ, Tek/Çok Işınlı İskandiller/Lazer Tarayıcılar ve Sidescan Sonar için kullanıcı dostu ve çok yönlü bir çevrimiçi navigasyon ve veri toplama programıdır. Esnek kurulumu sayesinde, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli görevler için kullanılabilir:

Batimetri oşinografi batımetre
 • Single, Multibeam, Lazer tarayıcılar, Sidescan Sonar  Araştırmaları

 • Yüzer vasıta konumlandırma canlı izleme.

 • Dronlar ve kara tabanlı araçlarla lazer tarama.

 • Hem karada hem de denizde genel konumlandırma 

BeamworX bv Yazılım

NavAQ, tüm tanınmış sensör / sistemlerin örneğin Kongberg, Teledyne Reson/Odom, R2Sonic, Norbit, Wassp, Picotech, Z+F, Riegl, Velodyne, SBG, Applanix, iXBlue, Trimble, Septentrio. Tüm GNSS, SBES, USBL, SSS, SVP, LİDAR, ASV, USV, Hidrografik, Batimetrik, Tarama, Noktabulutu, Fotogrametri, Pix4d, verilerinizi kolayca toplayıp işleyebilirsiniz.. Neden bu kadar çok kişinin BEAMWORX BV kullandığını öğrenin. 

Türkiye Satış ve Destek, demolar ve ücretsiz deneme lisansı için Marinmet ile iletişime geçin

Yazılımımız tek setup ile 4 farklı programlardan oluşmaktadır. Her program tamamen bağımsız olarak çalışabilir ve lisanslanabilir. Ancak hepsi birlikte tek ve çok Işınlı iskandil verilerinin elde edilmesi, kalibre edilmesi ve yeniden işlenmesi için güçlü bir yazılım takımı oluşturmaktadır. Yazılım paketimiz aşağıdaki ürünlerden oluşmaktadır.

MARİNMET BATİMETRİ YAZILIMLARI_edited.jp

Multibeam Echosounder ( MBES Yanal çok noktalı )

Multibeam echosounder, deniz tabanını dar akustik ışınlardan oluşan bir yelpaze ile haritalandırır ve böylece deniz tabanının %100 kapsamasını sağlar. Ortaya çıkan deniz yatağı haritaları, tek ışın teknolojisi kullanılarak elde edilenlerden çok daha ayrıntılıdır. Çok ışınlı sonar kullanarak harita üretmek, deniz tabanı haritalarını daha hızlı üreterek  araştırma süresini ve maliyetini çok büyük tasarruf sağlayacaktır.

Uluslararası Hidrografi Örgütü 

International Hydrographic Organization – IHO

Marinmet Wassp Batimetri ve harita oşinografi sualtı tahkik

BATİMETRİ DONANIM; Wassp Multibeam Sistem, Donanım: IHO ( Uluslararası Hidrografi Örgütü ) tarafından onaylanan ve de Ülkemizin tek yetkili kurumu olan SHODB Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi gereksinimlerini karşılayan Yüksek çözünürlü, Dünyanın en uygun maliyetli, Profesyonel Multibeam  Batimetrik Haritalama çözümlerinden biridir. Wassp Multibeam Echosounder 1000 metre derinliğe kadar kusursuz çalışmaktadır.   ​Wassp Multibeam Sistemimiz kendi arayüz yazılımının yanı sıra HYPACK, Beamworx EIVA ve QINSY gibi diğer hidrografik yazılımlar ile entegre kullanılmaktadır. Ürünlerimiz Donanım ve Yazılım olarak bir bütün ve ya perakende sunulmaktadır.

WASSP ile yüksek çözünürlü 3D Hidrografik / Batimetrik harita üretebilirsiniz, doğal afetin ardından deniz tabanında oluşan hasarı kolayca tespit edebilirsiniz. Koşulları değerlendirmek için bir alanın haritasını son derece hızlı bir şekilde çıkarabilirsiniz, Arama kurtarma, denize düzen malzemeleri, tarihi eserleri keşfedebilir veya patlamamış bombaları bulabilirsiniz. Ayrıca Uzaktan Kumandalı Araç (ROV) entegre çalışabilmektedir. 

Satış sonrası Yazılım ve Donanım eğitimlerimiz verilmektedir

Multibeam Sistem Kullanım Alanları

 • Seyir

 • Güvenlik

 • Batık arama

 • Arama ve kurtarma

 • Altyapı ve çevre araştırmaları

 • Kıyı liman inşaatları

 • Sualtı enerji ve Boru hatları

 • Arkeolojik araştrımalar

 • Hidrografik * Batimetrik araştırmalar

Batimetri ve harita oşinografi sualtı tahkik
Multibeam Bath Batimetri ve harita oşinografi sualtı tahkik

Hidrografi ve Batimetri nedir ?

Hidrografi nedir ?  Hidrografi , Su kütlelerinin fiziksel özelliklerini ölçen ve tanımlayan bilimdir
Hidrografik Araştırma Nedir ? Denizcilik bilimi çalışmasının bir kısmı, hidrografik araştırma adı verilen su altında bulunan özelliklerin Analizi, Ölçümü, Tanımı ve Haritalanmasıdır, asıl amacı navigasyondur.

Batimetri nedir ? Denizler, nehirler, akarsular ve göller de dâhil olmak üzere su kütlelerinin "yataklarının" veya "tabanlarının" incelenmesi ile sualtı topografyasının derinliklerini ve şekillerini belirlenmesi sonucu haritalandırılmasıdır.  Batimetri çalışmasında kullanılacak sistemler, çalışmanın niteliğine göre değişmektedir. Singlebeam (Düşey noktasal) veya Multibeam (Yanal Çok noktalı) 2 farklı sistem kullanılmaktadır.

Singlebeam SBES ( Noktasal ) Derinlik sonarı olarak da bilinen tek ışınlı sistemler kısa bir sonar darbesinin veya "ping"in seyahat süresini ölçerek su derinliğini belirler. Singlebeam echo sounders (SBES),  Multibeam echosounder ( MBES Yanal, Çok noktalı ) ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlar ve özellikle 5 m derinliğin altındaki çok sığ sularda kullanışlıdır. 

Multibeam Sistemlerimiz

Hidrografik Araştırmalar için MBES ve IHO SP44 Standartları: Merkezi Monako'da bulunan Uluslararası Hidrografi Örgütü, Mart 2020'de Hidrografik Araştırmalara İlişkin 44 Numaralı Özel Yayın Standartları'nın 6. baskısını yayınladı. SP44, araştırma doğruluğu için minimum standartları ortaya koyuyor.

Günümüzde, Çok ışınlı iskandiller, hidrografik araştırmalar için standart ekipman olarak kulanılmaktadır. SP44 hidrografik ölçümlere ait özel standartları içermektedir; çok ışınlı iskandillerin özelliklerine dair özel hiçbir şey içermez. Bununla beraber SP44, IHO tarafından 'Navigasyon güvenliğini artırmaya yardımcı olmak için' geliştirilen bir standarttır. IHO SP44 ölçülen derinliklerin doğruluğuyla ilgilenir. Ancak çok ışınlı iskandil derinliği ölçmez, Deniz tabanına olan mesafeyi ve yönü ölçer.

Bir MB üreticisi, çok ışınlı iskandillerin IHO SP44'ü karşıladığını belirttiğinde veya bir müşteri, bir projede çok ışınlı iskandillerin IHO SP44'ü karşılaması gerektiğini belirttiğinde, IHO SP44'de verilen standart özelliklerini anlayamayabilirler. Özetle, IHO SP44 toplam MBES sistemine bakar. Bu nedenle bir MBES sisteminin (minimum) nelerden oluştuğuna bakmak gerekir.

Ülkemizde bazı  firmalar İHO'nun 140 dereceye kadar kaplamayı, kabul ettiğini, Piyasada 120 derece'nin altında MBES sistemlerinin olduğu"  gibi aslı ve dayanağı olmayan bilgiler paylaşılmaktadır. IHO SP 44'te MB’in beam açısı, frekansı v.s. ile ilgili bir gereklilik yoktur. IHO SP 44, ekipmanla ilgili herhangi bir özellik vermez, Yalnızca verilerin nihai kalitesiyle ilgili olması gereken bilgileri (standartları) verir. Hidrografik yazılım ve sistemler, İHO Standartlarını karşılayacak şekilde üretilmektedir. Üretilen sistem ve yazılımlar İHO tarafından yapılan uzun dönem testlerden sonra  ulusal ve uluslararası kullanıma sunulmaktadır.

Tüm İHO standartları ile ilgili daha geniş bilgiye ilgili kurumun  linklerinden ulaşabilirsiniz. 

BathmetryBatimetri ve harita oşinografi sualtı tahkik marinmet
marinmet batimetri hidrografi
bottom of page